Je možné kúriť v bytoch lacnejšie?

Autor: Miloš Lysý | 25.7.2011 o 13:47 | (upravené 27.7.2011 o 17:36) Karma článku: 5,26 | Prečítané:  321x

Náklady na vykurovanie stále stúpajú a my, ktorí to platíme sa snažíme hľadať riešenia, ako za kúrenie platiť menej (alebo aspoň rovnako ako doteraz) ale zároveň sa nechceme zrieknuť tepelného komfortu a pohody v byte. Niektoré opatrenia majiteľ bytu nemôže priamo ovplyvniť napr. vyregulovanie ÚK v bytovom dome, inštalácia systému merania spotreby tepla v bytoch prípadne zateplenie bytového domu. Čo môžeme ovplniť - napr. výmena okien, aby sme znížili tepelné úniky, to už väčšina bytov vyriešené má. Ak má napr. bytový dom len vyregulované stúpačky a v bytoch sú ešte pôvodné (často nefunkčné) uzatváracie ventily, pre jednotlivé byty toto vyregulovanie veľký význam nemá. Maximálne bolo zabezpečené rovnomernejšie vykurovanie všetkých bytov v dome, čo tiež môže byť hlavne pre chladnejšie byty veľký pokrok.

Programovateľná hlavica na radiátoreProgramovateľná hlavica na radiátoreZdroj: Danfoss

Ak bola zrealizovaná aj výmena pôvodných ventilov v bytoch za termostatické, vytvoril sa tým základný predpoklad na vznik úspor vykurovacích nákladov. Tí, ktorí mali predtým byty prekurované si môžu znížiť teplotu, temperovať v čase keď miestnosti práve nevyužívajú atď.

Zásadný zlom v úporách tepla nastáva však až vtedy, ak sa zavedie systém merania spotreby tepla v bytoch - či už pomerovými rozdeľovačmi na radiátoroch v byte alebo prietokovým meračom tepla pred bytom. Väčšina užívateľov bytov začína šetriť až vtedy, ak sa to prejaví aj na ich platbách. Bytové domy skoro vždy zaznamenajú najväčší skok v úsporách vykurovacích nákladov až po inštalácii merania spotreby tepla v bytoch, často je úspora 20-30%.

Po prvotnom nadšení z preplatkov za predchádzajúci rok znova začneme uvažovať, či sa dá ešte niečo urobiť na úrovni bytu, aby sme mali náklady na vykurovanie nižšie. Na danej úrovni technického riešenia sú dosiahnuté úspory závislé hlavne od disciplíny a dôslednosti užívateľov bytu, či kúria na optimálnu teplotu, ako temperujú, ako dôsledne znížujú teplotu v miestnostiach v čase keď ich nevyužívajú.....

Logicky vzniká otázka, či je možné znížiť vplyv ľudského faktoru na efektívnosť vykurovania, či  je možné zabezpečiť, aby efektívnosť vykurovania nebola závislá len na tom, či si včas spomenieme, že treba radiátor odstaviť keď práve teplo nepotrebujeme, prípadne vypnúť ventil keď vetráme počas vykurovacej sezóny atď.

Odpoveďou na tieto problémy sú programovateľné termostatické hlavice, ktoré pri správnom používaní dokážu zabezpečiť optimálne a efektívne vykurovanie v bytoch, zachovať tepelnú pohodu vtedy keď ju požadujeme a zároveň poskytujú taký komfort regulácie, aký doteraz nebol pre bežné byty dostupný.

Cenovo sú už dostupné pre väčšinu zákazníkov a návratnosť investície do programovateľných termostatických hlavíc je cca 1 rok, čo predstavuje jednu z najlepších a najrýchlešie návratných invenstícií v bežnej domácnosti. Ďalšou dobrou správou je, že inštalácia programovateľných hlavíc je veľmi jednoduchá, zväčša bez nutnosti zásahu do vykurovacieho systému a trvá len pár minút.

Viac si o programovateľných hlaviciach povieme v nasledujúcich článkoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché, ako prehlasovať opozíciu

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.


Už ste čítali?