Efektívne vykurovanie rodinného domu

Autor: Miloš Lysý | 26.7.2011 o 16:20 | (upravené 27.7.2011 o 17:39) Karma článku: 7,98 | Prečítané:  2597x

Nebudeme sa venovať problematike izolácie a minimalizácie únikov tepla v rodinných domoch aj keď tieto témy s efektívnosťou vykurovania súvisia. Tieto témy sú dostatočne rozobrané v odbornej literatúre a majitelia rodinných domov sa im v rámci možností venujú. Oveľa menej priestoru sa venuje efektívnemu vykurovaniu rodinných domov. Nakoľko bývam v rodinnom dome, rozhodol som sa prispieť niekoľkými postrehmi na túto tému. Najčastejšie sa stretávame v rodinných domoch so systémom vykurovania, kde je centrálny plynový kotol, jednotlivé miestnosti sú vykurované radiátormi. Je určená jedna referenčná miestnosť, v ktorej je umiestnený termostat a ten na základe teploty v tejto miestnosti spína kotol, na ktorom môžeme nastaviť teplotu vykurovacej vody. Toto riešenie má jeden veľký problém. Nie je možné nastaviť v jednotlivých miestnostiach rôznu teplotu a odlišné časové plány vykurovania podľa reálneho využívania danej miestnosti. Rok som býval v takto riešenom dome a tento systém bol pre našu rodinu veľmi frustrujúci.

Programovateľná hlavica s rádiovým modulomProgramovateľná hlavica s rádiovým modulomZdroj: eQ-3

Nakoľko sme bývali v prenájme nemohli sme robiť do vykurovacieho systému domu žiadne zásahy. Po dlhom pátraní som objavil programovateľné termostatické hlavice, ktoré do veľkej miery vyriešili môj problém. Pred pár rokmi bol tento segment trhu v plienkach, dnes je už situácia úplne iná. Na trhu je niekoľko systémov, ktoré využívajú programovateľné hlavice na radiátoroch a záleží len na požiadavkách a finančných možnostiach užívateľa, pre ktorý systém sa rozhodne.

Pokúsim sa stručne jednotlivé riešenia popísať tak, aby som nerobil reklamu žiadnej konkrétnej značke.

1. Autonómne programovateľné hlavice. Ide o hlavice, ktoré nahrádzajú klasickú termostatickú hlavicu, majú displej, na ktorom je zobrazená požadovaná teplota v miestnosti (u niektorých modelov aj reálna teplota v danej miestnosti), ďalej je zobrazený naprogramovaný denný časový harmonogram - vykurovanie, temperovanie a aktuálny režim, v akom sa hlavica práva nachádza (či vykuruje, alebo temperuje v danej chvíli). Každá programovateľná hlavica má hodiny, kalendár a umožňuje naprogramovať týždenný/víkendový časový a tepelný program, denne je možné nastaviť 2-7 vykurovacích internalov. Zaujímavá je aj funkcia otvoreného okna, ktorá rozpozná pokles teploty v miestnosti, ktorý vznikne pri vetraní a zatvorí ventil, čím dochádza k úsporám na vykurovaní počas vetrania.

2. Programovateľné hlavice s rádiovým modulom. Hlavice v tejto triede obsahujú aj rádiový modul, ktorý umožňuje pripojiť k hlaviciam ďalšie príslušenstvo a systém tak zdokonaliť. Najzaujímavejším doplnkom je pravdepodobne okenný kontakt, ktorý vždy na základe mechanického kontaktu rozpozná otvorené okno (čo sa nie vždy na 100% podarí pri elektronických hlaviciach s touto funkciou) a hlavica uzatvorí ventil na čas vetrania. Ďalším doplnkom je napr. izbový termostat, ktorý dokáže ovládať niekoľko programovateľných hlavíc v danej miestnosti alebo zóne, umožňuje presné meranie teploty a ovládanie viacerých hlavíc, čo je výhoda, ak napr. radiátory na ktorých sú hlavice, nie sú dobre prístupné. Izbový termostat napr. zobrazuje okrem vnútornej teploty a vlhkosti aj vonkajšiu teplotu, ktorú meria externým senzorom s rádiovým prenosom.

3. Programovateľné hlavice v zónovej regulácií. Ide o technicky najvyspelejší systém, kde srdcom  systému je centrálna riadiaca jednotka, ktorá bezdrôtovo komunikuje s hlavicami v jednotlivých miestnostiach, umožňuje ich nastavenie a kompletné ovládanie, bez nutnosti vstupu do jednotlivých miestností. Sú riešenia, kde je centrálna jednotka ovládaná dotykovo cez farebný displej ale je aj možnosť pripojiť riadiacu jednotku k domácej sieti a ovládať reguláciu cez lokálny počítač alebo aj vzdialene cez internet. Tento systém umožňuje ovládať okrem radiátorov aj podlahové vykurovanie a tým je zaujímavý aj pre novostavby, kde je často pri vykurovaní využité klasické radiátorové kúrenie v kombinácii s podlahovým vykurovaním.

Ako príklad môžem uviesť vlastnú skúsenosť s programovateľnými hlavicami, kde 4 členná rodina v rodinnom dome ( rozloha cca 80m2) vykurovanom bežným plynovým kotlom (na kúrenie aj teplú vodu) máme mesačné náklady na plyn do 50 EUR, čo je určite veľmi zaujímavé.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi veľký problém a Plavčan odišiel

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.


Už ste čítali?