Úspory na vykurovaní v bytoch a domoch - pokračovanie

Autor: Miloš Lysý | 24.8.2011 o 16:17 | (upravené 24.8.2011 o 16:56) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  1373x

Rovnako ako v predchádzajúcich príspevkoch sa budem venovať len úsporám, ktoré sa dajú dosiahnuť lepšou reguláciou. Z praxe a vlastnej skúsenosti mám stále silnejší dojem, že najvyššie úspory pri minimálnej investícii zároveň sa dajú dosiahnuť použitím programovateľných termostatických hlavíc. Už som napísal niečo o typoch hlavíc všeobecne, len pre zopakovanie: najviac sa používajú (pravdepodobne kvôli pomeru ceny a úžitkovej hodnoty klasické autonómne hlavice, ktoré nahradia bežnú termostatickú hlavicu ale na rozdiel od nej, podľa nastaveného programu regulujú teplotu v čase a tým vznikajú značné úspory. Tieto hlavice však nedokážu napr. spoľahlivo reagovať na vetranie, bežne neposkytujú informáciu o teplote v miestnosti a v prípade ak sú namontované na radiátore, ktorý je zle prístupný, ich obsluha je komplikovaná.

Systém MAX! - ovládanie hlavíc cez počítačSystém MAX! - ovládanie hlavíc cez počítačeQ-3

Z uvedených dôvodov je možné použiť hlavice s rádiovým modulom, ktoré napr. vedia spolupracovať s okenným kontaktom (spoľahlivo uzavrú ventil pri každom vetraní), s nástenným termostatom, ktorý okrem toho že dokáže ovládať naraz väčšie množstvo hlavíc, meria aj teplotu a vlhkosť vzduchu v miestnosti a tiež vonkajšiu teplotu. Tých doplnkov k hlaviciam s rádiovým modulom je viac, toto sú podľa mňa tie najzaujímavejšie.

Novinkou sú systémy zónovej regulácie, kde z centrálnej riadiacej jednotky možeme ovládať hlavice (ale aj podlahovku, spínať zásuvky atď) bez nutnosti vstupu do miestnosti.

Posledný systém (obchodný názov MAX!), ktorý je na trhu len pár týždňov ale okamžite zaujal hlavne ľudí z oblasti  IT ale aj nás menej počítačovo zdatných, umožňuje online sledovať a programovať hlavice cez počítač, či už v rámci domácej siete alebo aj cez webový prehliadač cez internet. Možnosti tohoto systému sú veľmi zaujímavé, od vzdialenej kontroly kúrenia vo vlastnom byte, možnosť zistiť, že som napr. zabudol doma otvorené okno, jedným tlačidlom je možné pri odchode z bytu zapnúť temperovanie alebo naopak pri príchode zapnúť kúrenie. Pre ľudí, ktorí prenajímajú byty môže byť zaujímavé občas skontrolovať ako ich nájomníci hospodária s teplom v prenajatých bytoch a prípadný problém riešiť skôr ako na budúci rok pri vysokých nedoplatkoch za teplo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?